در مورد طراحی سایت با وردپرس و بهینه سازی وب سایت صحبت کردیم. در این قسمت قصد داریم به کلیاتی در طراحی وب سایت با وردپرس بپردازیم.

آیا می خواهید وب سایت جدیدی را طراحی نماید یا اینکه قصد دارید المان ها و ویژگی های خاصی را به وب سایت خود اضافه کنید و از این موارد جهت بهینه سازی وب سایت خود استفاده نمایید؟ طراحی وب سایت با وردپرس ویژگی های کاربر پسند بسیاری دارد که افزودن مطلب جدید در آن بسیار راحت می باشد ، ادغام یکپارچه شبکه های اجتماعی ، Mailchimp، Aweber و دیگر ابزار های مورد نیاز کسب و کار مناسب برای انواع وب سایت های حاوی وبلاگ ، دارای پشتیبانی خوب ، اوپن سورس و محبوب ترین سی ام اس جهانی ( CMS ).

  • طراحی وب سایت با وردپرس
  • طراحی وب سایت وردپرسی
  1. ۱
  2. ۲

 

 

 

آموزش طراحی سایت وردپرس


آموزش طراحی سایت وردپرس بعلت قابلیت تنظیمات بسیار آسان و سهولت در سفارشی سازی های سلیقه ای  و سیستم مدیریت محتوای راحت در آن، از محبوب بالایی در میان کاربران برخوردار می باشد همچنین طراحی سایت وردپرس باید به گونه ای باشد که در تمامی دستگاه ها به خوبی و بدون ایجاد مشکل کار کند و کیفیت خود را در تمامی سایز های مختلف حفظ نماید.

 

مراحل طراحی سایت وردپرس


مراحل طراحی سایت وردپرس و راه اندازی آن در ۴ عملیات خلاصه می شود : نصب وردپرس ، راه اندازی صفحات سایت ، مدیریت قالب و تم های سایت ، افزودن و نصب پلاگین ها یا افزونه های سایت طراحی سایت وردپرس چندان پیچیده نیست اما نیاز به دانش و آگاهی اولیه دارد.

 

 

پلاگین های وردپرس چیست ؟


افزونه یا پلاگین های وردپرس، ماژول هایی هستند که جهت اضافه استفاده ها یا عملکرد خاصی از جمله ایجاد فرم، افزودن متن افزودن منو های مختلف و … در سایت مودر استفاده قرار می گیرند. همچنین جهت اضافه، تغییر و حذف کردن مطلب یا برنامه خاصی بکار می روند.
در طراحی سایت وردپرس زبان برنامه نویسی PHP می باشد. جهت نصب و استفاده از ابزار ها و افزونه های وردپرس نیازی به دستکاری در کد های سایت نیست. همچنین قابلیت نصب و استفاده از چند افزونه و پلاگین بطور همزمان وجود دارد.
قابلیت نصب پلاگین های وب سایت در نوار ابزار بدون دستکاری و تغییر در کد ها
امکان قرار دادن پلاگین های وردپرس با Drag And Drop

 

قابلیت پلاگین های وردپرس


در این قسمت به ذکر قابلیت پلاگین های وردپرس می پردازیم. پلاگین ها یا افزونه های وردپرس امکان اضافه شدن به منو های کناری، هدر و فوتر ها با توجه به نوع قالب و ساختار سایت را دارند و تمامی این موارد در صورت استفاده اصولی و صحیح در بهینه سازی وب سایت موثر خواهند بود.
ایجاد لیست صفحات سایت
امکان دسته بندی مطالب وبلاگ
نمایش و آرشیو پست ها و مطالب در وب سایت
امکان ایجاد منو های سفارشی و سلیقه ای
دادن لینک به سایت های خارجی
امکان ایجاد لینک به آخرین مطالب سایت و محبوب ترین پست ها
امکان انتخاب گزیده نظرات در وب سایت
امکان تغییر و استفاده در متن و گرافیک سایت
امکان ایجاد نظر سنجی از کاربران سایت
ایجاد Rss سایت
امکان ایجاد عضویت در خبرنامه همچنین انتخاب فرم های مورد استفاده در وب سایت جهت عضویت
استفاده و ایجاد لینک های رسانه های اجتماعی سایت

 

سفارشی سازی پلاگین های وردپرس


در اکثر طراحی  وب سایت استاتیک که در مورد آن ها صحبت کردیم ، جهت تغییر در طرح و ساختار سایت و به بیان دیگر جهت سفارشی سازی پلاگین های وردپرس، نیاز به تغییر در کد های وب سایت می باشد.
در طراحی سایت وردپرس می توان با چند کلیک ساده اقدام به ایجاد تغییراتی در نحوه نمایش منو ها در وب سایت نمود و با امکان Drag And Drop پلاگین ها می توان در نوار ها و منو ها در پنل مدیریت و بدون دانش برنامه نویسی، تغییرات لازم را اعمال کرد.

معایب پلاگین های وردپرس


پلاگین ها در طراحی سایت وردپرس نیز به علت زبان باز بودن این سیستم، کامل و بی عیب نیستند. برخی معایب پلاگین های وردپرس به شرح زیر می باشد:
برخی از این پلاگین ها دارای کد های ضعیفی هستند.
پلاگین های وردپرس دارای حفره های امنیتی می باشند.
موجب افت سرعت وب سایت می شوند و این مخالف با بهینه سازی وب سایت می باشد.

 

معرفی افزونه های وردپرس


معرفی افزونه های وردپرس کارا و مفید را در این قسمت انجام خواهیم داد. افزونه ها و پلاگین های بدرد بخور در طراحی سایت وردپرس کار چندان راحتی نیست.
Gravity Forms
افزونه فرم وردپرس می باشد که بصورت یکپارچه و سهولت استفاده در دسترس می باشد. این ابزار رایگان نیست و این دلیلی بر برتری آن می باشد.
VaultPress
افزونه بک آپ گیری در طراحی سایت وردپرس می باشد. پلاگین های بک آپ وردپرس باید بصورت اتوماتیک و قابل اعتماد باشند و این پلاگین تمامی این ویژگی ها را دارد.
force strong password
افزونه امنیت وردپرس می باشد که در امنیت کلی وب سایت موثر می باشد.
related posts for wordpress
افزونه مطالب مرتبط در وردپرس و همچنین ارتباط بین پست های مرتبط وب سایت می باشد.
WooCommerce
افزونه تجارت الکترونیک وردپرس می باشد. بوسیله این افزونه وردپرس از نظر قابلیت تجارت الکترونیک پیشرفت کرد. ووکامرس یک ابزار قدرتمند، قابل توسعه می باشد.
Best Google Maps
افزونه نقشه ساز گوگل با قابلیت ایجاد نقشه و قرار دادن آن در هر کجای وب سایت می باشد. این افزونه دارای کد کوتاه و ساده می باشد.
wp rocket
یک افزونه کش وردپرس و یک پلاگین کش حجیم می باشد. از ویژگی های آن راحتی استفاده و نصب آسان آن می باشد.
jetpack
این یک افزونه اشتراک گذاری شبکه های اجتماعی در وب سایت می باشد. بعنوان بهترین ابزار به اشتراک گذاری شبکه های اجتماعی می باشد که موجب افت سرعت سایت نمی شود.
Yoast Google Analytics For WordPress
افزونه بهینه سازی وب سایت می باشد. این پلاگین بهترین ابزار مورد استفاده در طراحی سایت وردپرس می باشد. ویژگی آن افزایش ترافیک ارگانیک وب سایت می باشد.

 

پلاگین های طراحی سایت وردپرس


یکی از ویژگی های طراحی سایت وردپرس این است که کاربران قادر به اضافه نمودن برنامه ها و محتوای مورد نیاز خود می باشند. در طراحی سایت وردپرس کاربران قادر به پیکر بندی و بهینه سازی وب سایت خود نیاز به دانش برنامه نویسی ندارند. برای این کار از افزونه ها یا پلاگین های طراحی سایت وردپرس استفاده می شود.

 

انتخاب قالب های وردپرس


در انتخاب قالب های وردپرس موارد زیادی را بایستی در نظر داشته باشید. تمامی افرادی که قصد دارند از وردپرس در طراحی وب سایت استفاده نمایند، به دنبال انتخاب یک قالب و تم منحصر بفرد و خاص هستند.
هنگامی که به سراغ قالب های وردپرس می روند، سایت هایی مملو از این قالب های رایگان می یابند و این مورد بعنوان نیاز اولیه در طراحی وب سایت، بسیار سخت و خسته کننده می باشد.
در نظر داشته باشید در صورتی که قالب وردپرس شما با کسب و کار شما همخوانی و مطابقت نداشته باشد، اقدام به سفارشی کردن و بهینه سازی وب سایت پر هزینه، زمان بر و آزار دهنده خواهد بود.
مواردی که در انتخاب قالب های وردپرس باید در نظر داشته باشید:
اهداف کسب و کارتان را در نظر داشته باشید و ببینید آیا این قالب با کسب و کار شما مطابقت دارد یا خیر؟
نام تجاری شما و کسب و کارتان به چه شکلی قرار است در این قالب به نمایش در آید؟
رقبای شما در این کسب و کار و تجارت آنلاین چه کسانی هستند و آیا این قالب جوابگوی این نیاز شما در رقابت خواهد بود؟
امکان بهینه سازی وب سایت با انتخاب این قالب وجود دارد یا خیر؟
پس در مرحله اولیه کار، شناخت کسب و کارتان، مخاطبان، رقیبان و در نظر گرفتن زمینه ای که قرار است در آن زمینه اقدام به طراحی وب سایت نمایید، مورد نیاز است.
پس شناخت کسب و کار خودتان، مخاطبان، رقیبان، و زمینه وب سایت
چه محتوایی مخاطبان را جذب کرده و موجب حمایت آن ها از کسب و کارتان می شود؟
کدام قالب های سایت وردپرس برای محتوای کسب و کار مناسب است؟
بازدیدکنندگان و کاربران چگونه از وب سایت شما استفاده خواهند نمود.
نکته: هدف انتخاب یک قالب محبوب برای ایجاد کسب و کار نیست، بلکه هدف ایجاد کسب و کار در یک قالب سایت مناسب می باشد.
در این راستا ممکن است نیاز به کمک داشته باشید که باید موارد زیر را در نظر داشته باشید:
بودجه خود را در نظر بگیرید.
دانش شما در زمینه وب سایت چه اندازه می باشد؟
تجربه شما در سایت های وردپرسی چه اندازه است؟
بازه زمانی مورد نیاز شما چقدر است؟
در صورتی که از نظر هزینه مشکلی نداشته باشید، می توانید با استخدام یک طراح و توسعه دهنده وب در جهت سفارشی سازی و بهینه سازی وب سایت، یک قالب برای کسب و کارتان انتخاب نمایید. در این صورت جهت بهینه سازی و سفارشی سازی و ایجاد یک قالب منحصر بفرد هزینه بالایی مورد نیاز می باشد.
در صورتی که بودجه کمی دارید و خودتان با وردپرس آشنایی دارید، باید اقدام به یادگیری و صرف زمان زیادی کنید تا بتوانید خودتان از عهده کارتان برآیید.

 

قالب های طراحی سایت وردپرس


در مورد قالب های طراحی سایت وردپرس همین اندازه بدانید که هیچ چیز خوب، مفید و منحصر بفردی به صورت رایگان عرضه نمی شود. پس در انتخاب قالب های وردپرس دقت بیشتری بخرج دهید و کلا به دنبال افزونه ها و قالب های رایگان در طراحی سایت وردپرس نباشید.
قالب های رایگان رایج وردپرس نیاز به سفارشی سازی و تغییرات زیادی دارند.
در صورتی که شما بعنوان یک وبلاگ نویس حرفه ای قرار است با استفاده از وردپرس اقدام به طراحی وب سایت نمایید، از قالب های رایگان استفاده نکنید. در مورد انتخاب قالب های پولی درنگ نکنید. تم ها و قالب های پولی ویژگی ها و کاربرد های بیشتری دارند. قالب های پولی وردپرس به بهترین شکل ممکن ساپورت می شوند و همچنین می توانید این قالب ها به صورت سلیقه ای و براحتی سفارشی سازی نمایید.

 

نحوه انتخاب قالب های وردپرس


در نحوه انتخاب قالب های وردپرسی موارد زیر را رعایت نمایید.
در نظر گرفتن سهولت راه اندازی قالب
آیا فردی را در نظر دارید که بتواند آن را سفارشی سازی نماید؟
جهت پشتیبانی طراحی سایت وردپرسی چه کسی را در نظر دارید؟
سهولت سفارشی سازی قالب و استفاده از آن
مهمترین نکته این است که آیا قالب مد نظر شما، نسخه موبایلی دارد یا خیر؟
در نهایت نیاز به ارزیابی نیاز هایتان دارید تا در مدت زمان کوتاهی از انتخاب قالب پشیمان نشوید. در این صورت زمان زیادی باید صرف انتخاب قالب دیگر برای طراحی سایت وردپرس صرف نمایید.
در مباحث بعدی به معرفی و جزئیات تم ها و افزونه های وردپرس خواهیم پرداخت.